Вакцинація

Імунізація найчастіше асоціюється з маленькими дітьми, але щеплення необхідні у будь-якому віці за рядом показань.

Які щеплення потрібні дорослим та коли слід їх зробити? У цьому розділі ви знайдете відповіді на ці запитання також маєте змогу записатися на всі необхідні щеплення.

Вакцинація дорослих у Вишневому, Боярці, Крюківщині, Софіївській Борщагівці та Гатному

Зробити щеплення вперше або провести ревакцинацію можна не лише у державних закладах охорони здоров’я.

Щеплення для дорослих у сімейній клініці Пульс (Puls) це:

  • Якісна імунізація у Вишневому, Боярці, Гатному, Крюківщині та Софіївський Борщагівці;
  • Новітні вакцини виробників зі світовим ім’ям, які доступні у Києві та Київській області;
  • Складання графіку вакцинації, включаючи обов’язкові та рекомендовані щеплення;
  • Повноцінний огляд лікаря перед вакцинуванням, уважно і без черг.

Початок історії імунізації сягає 1798 року, коли Дженнер винайшов першу вакцину від віспи. З того часу препарати для щеплень пройшли цілу еволюцію та допомогли здолати цілі епідемії. Вакцини “тренують” імунітет, активуючи продукування захисних антитіл. І в той момент, коли збудник хвороби потрапляє в організм, людина вже повністю готова до зустрічі з ворогом. Як результат, хвороба не виникає, або переноситься у легкій формі.

Склад препаратів для щеплень дорослим та дітям може відрізнятися. Наприклад, дорослим не вводять повторно АКДП через наявність у препараті цільноклітинного кашлюкового компонента. У дорослому віці він може викликати небажані наслідки. Загалом, дітям і дорослим вводять однакові вакцини, просто із різним інтервалом і з різним дозуванням. Усі обов’язкові щеплення для дорослих можна подивитися у календарі вакцинації, затвердженому МОЗ України. Крім них існує ряд рекомендованих щеплень. Цілком можливо, що найближчим часом вони стануть обов’язковими, адже календар періодично переглядається.

Ревакцинація

Чимало людей не відмовляються від вакцинації, а просто забувають про неї. Якщо у дитячому садочку та школі за графіком щеплень кожної дитини стежить медична сестра або дільничний педіатр, то після 16 років ця система не діє. При навчанні у ВУЗі або при військовій службі, лікарі іще нагадують зробити щеплення. Та у більшості випадків після 18-20 років графік вакцинації порушується.

Річ у тому, що не всі щеплення, отримані в дитинстві дають довічний імунітет. З часом титр антитіл зменшується і вакцинацію треба повторити. Така підтримка імунітету називається ревакцинацією.

Календар щеплень для дорослих з обов’язковими та рекомендованими вакцинами

Хвороба Вік (за умови, що в дитинстві зроблено щеплення згідно з графіком) Вакцинація і ревакцинація Вакцина
Дифтерія, правець Після 16 років Ревакцинація 1 раз на 10 років АДП-М
Паротит, кір, краснуха Після 22 років Ревакцинація не потрібна, але бажано пройти тест на титр антитіл. При недостатній кількості зробити щеплення. Рекомендовано жінкам, що планують вагітність Пріорікс
Вітряна віспа У будь-якому віці Без ревакцинації Варілрикс
Грип У будь-якому віці Повторювати кожен рік Ваксигріп Тетра, ДжіСі Флю
Пневмококова інфекція  (викликає пневмонію у дорослих) У будь-якому  віці. Якщо не проводилось раніше, слід зробити після 60 років Одна разова доза Превенар
Вірус папіломи людини У будь-якому віці починаючі з 9 років 2 рази Церавикс
Гепатит А, В У будь-якому віці починаючі з 16 років 3 рази Твінрикс

Вакцинація за та проти

Не дивлячись на те, що щеплення для дорослих та дітей є наразі єдиним шляхом захисту від смертельно небезпечних хвороб, чимало громадян свідомо ігнорують їх. Насправді аргументів «проти» практично не існує. Колись обов’язкова імунізація допомогла подолати поліомієліт, дифтерію та кашлюк, віспу. Звичайно ж, хвороби не зникли. Але їх взяли під контроль, вони не поширюються та не є смертельнонебезпечними як це було раніше, а випадків інфекції значно поменшало.

Аргументів «За щеплення» можна привести безліч:

  • ВОЗ наголошує, що поголовна відмова від щеплень призводить до підриву колективного імунітету. Це означає, що серед дорослого населення стає все більше не вакцинованих людей. Чим більша їх кількість, тим більші шанси у хвороб «прорвати» захист та розпочати епідемію. Наприклад, для спалаху кору достатньо, щоб лише 10% громадян відмовились від вакцинації;
  • Відмовляючись від щеплень для дорослих, ви наражаєте на небезпеку беззахисні категорії – вагітних, малих дітей та людей, старших 55 років, адже в багатьох випадках їх захищає саме колективний імунітет;
  • Чимало «дитячих» хвороб можуть викликати «дорослі» ускладнення. Сюди відноситься вітряна віспа, кір, краснуха, свинка (паротит). Останній, до речі, може викликати орхіт – запалення яєчок у чоловіків;
  • Дитячі інфекції у дорослому віці переносяться складніше;
  • Ви захищені від правця – хвороби, яку легко знайти навіть у бруді на вулиці, і яка становить смертельну небезпеку;

Навіть якщо в дитинстві вас вакцинували, титр антитіл із роками падає, тому потрібна ревакцинація. Тому фахівці клініки Пульс наголошують: робити щеплення не пізно, не дивлячись на вашу дату народження.

Показання до вакцинації

Щеплення дорослим має різні показання, відносно хвороб, від яких вони захищають:

  • Грип. Щеплення слід робити вагітним жінкам, у яких виношування припадає на сезон ГРВІ, робітникам закладів охорони здоров’я та освіти, людям похилого віку, призовникам військової служби;
  • Пневмококова інфекція. Особам, що постійно спілкуються з дітьми першого року життя, призовники на військову службу, особи похилого віку – 60 років і старше, робітникам закладів охорони здоров’я та освіти;
  • Кір, краснуха і паротит робиться за 4-6 місяців до планування вагітності, якщо виявлено низький титр антитіл до цих хвороб, якщо мати не вакцинована в дитинстві або не знає про це;
  • Дифтерія та правець. Усім дорослим кожні 10 років! МОЗ наголошує, що в останні роки люди не дотримуються цього правила, і колективний імунітет від цих хвороб в Україні значно знижується.
  • Вітряна віспа. Особам, що не хворіли на «вітрянку» в дитинстві. Особливо жінкам, які планують вагітність.
  • Вірус папіломи людини. Всім жінкам і дівчаткам у віці від 9 років з метою профілактики раку шийки матки.

Щеплення дорослим можна робити в один день різними вакцинами. Обов’язково проконсультуйтесь з терапевтом або сімейним лікарем, які щеплення можна суміщати.

Протипоказання до щеплень у дорослого населення

Протипоказання до щеплень у дорослих можна розділити на кілька груп:

  • Абсолютні. Робити щеплення заборонено у будь-якому разі, якщо на попередню дозу або вакцинацію була сильна неблагоприємна побічна реакція. Щеплення дорослим із тяжкими імунодефіцитними станами проводять, але не всі. Абсолютно протипоказані всі живі вакцини – КПК, поліомієліт (краплі оральні) тощо. Також живі вакцини не застосовують для вагітних жінок і для онкохворих пацієнтів.
  • Тимчасові. Тимчасово щеплення дорослим не проводять в разі захворювання пацієнта на ГРВІ, кишкові розлади, грип та інших інфекції. Вакцинуватися можна одразу після зникнення симптомів та нормалізації температури. Оптимальний варіант – через тиждень після того, як спала температура. Відкладіть також щеплення для дорослих, якщо у вас спостерігається загострення хронічної хвороби.

Національна Технічна Група Експертів з Імунопрофілактики, згідно з Наказом МОЗ України номер 551 від 11.08.2014 виділяє такі застереження та протипоказання:

  • Анафілактичні та токсинні еритеми після введення попередньої дози;
  • Алергічна реакція на будь-який компонент вакцини, наприклад білок курячого яйця;
  • Патології нервової системи, що прогресують – епілепсія, судоми, гідроцефалія;
  • Імуносупресивна терапія

Підготовка до вакцинації дорослим

Щеплення для дорослих не вимагають особливої підготовки. За 1-2 доби до вакцинації бажано утриматись від споживання алкоголю у надмірній кількості, не переохолоджуватись. У день процедури переконайтесь, що у вас нормальна температура тіла, немає ознак ГРВІ, ви добре почуваєтесь.  Якщо у вас є будь-яка алергія, краще впевнитись, що зараз немає її проявів – виспу, риніту, свербежу тощо. Не рекомендується вакцинуватись натще серце – поїсти слід за 1-2 години до прийому у лікаря. Пам’ятайте, лише лікар приймає остаточне рішення – чи можна вам вакцинуватись. Купувати вакцину в аптеці та колоти її самостійно строго не рекомендується, якщо звичайно у вас немає медичної освіти.

Список щеплень для дорослих, які проводяться у сімейній клініці Пульс

Вакцина Хвороба
Ваксигріп Тетра, ДжіСі Флю Грип
Превенар 13 Пневмонія, сепсис, гострий отит, менінгіт, викликаний пневмококом
Пріорикс Кір, краснуха, паротит
АДП-М  Дифтерія та правець
Варілрикс Вітряна віспа
Церавикс Вірус папіломи людини
Твінрикс Гепатит А, В

Щеплення як дорослим, так і дітям проводяться тільки після повного огляду сімейного лікаря (терапевта). Спочатку слід записатись на прийом, і бажано забронювати вакцину.

Вартість щеплень дорослим в сімейній клініці Пульс

Вакцинація
Вакцинація "Гексаксим" (Франція) для профілактики дифтерії, правця, кашлюку, гепатиту В, поліомієліту, Haemophilus типу b
Вакцинація "Ваксігрип Тетра" (Франція) для профілактики грипу
Вакцинація "Джісі Флю" (Корея) для профілактики грипу
Вакцинація ''Превенар 13'' (Бельгія) для профілактики пневмококової інфекції
Вакцинація ''Бустрикс'' (Бельгія) для профілактики дифтерії, правця, кашлюку
Вакцинація ''Бустрикс Поліо'' (Бельгія) для профілактики дифтерії, правця, кашлюку та поліомієліту
Вакцинація ''Пріорикс'' (Бельгія) для профілактики кору, паротиту, краснухи (КПК)
Вакцинація ''Ротарикс'' (Бельгія) для профілактики ротавірусної інфекції
Вакцинація "РотаТек" (Нідерланди) для профілактики ротавірусної інфекції
Вакцинація "Синфлорикс" (Бельгія) для профілактики пневмококової інфекції
Вакцинація "Хіберикс" (Бельгія) для профілактики гемофільної (Hib) інфекції
Вакцинація ''Енджерикс'' (Бельгія) для профілактики гепатиту В (для дітей)
Вакцинація ''Енджерикс'' (Бельгія) для профілактика гепатиту В (для дорослих)
Вакцинація "Тетраксим" (Франція) для профілактики дифтерії, правця, кашлюку та поліомієліту
Вакцинація ''Твінрикс'' (Бельгія) для профілактики гепатитів А і В
Вакцинація ''Інфанрикс Гекса'' (Бельгія) для профілактики дифтерії, правця, кашлюку, гепатиту В, поліомієліту, Haemophilus типу b
Вакцинація "Інфанрикс ІПВ" (Бельгія) для профілактики дифтерії, правця, кашлюку, поліомієліту
Вакцинація "Інфанрикс ІПВ + Hib" (Бельгія) для профілактики дифтерії, правця, кашлюка, поліомієліту, Haemophilus типу b
Вакцинація ''Інфанрикс'' (Бельгія) для профілактики дифтерії, правця та кашлюку
Вакцинація "Німенрикс" (Бельгія) для профілактики менінгококової інфекції
Вакцинація "Пентаксим" (Франція) для профілактики дифтерії, правця, кашлюку, поліомієліту, Haemophilus типу b
Вакцинація ''Варілрикс'' (Бельгія) для профілактики вітряної віспи
Вакцинація "АДП-М" (Україна) для профілактики дифтерії та правця
Вакцинація ''Церварикс'' (Бельгія) для профілактики вірусу папіломи людини
Вакцинація "Бексеро" (Італія) для профілактики менінгококової інфекції
Вакцинація "Хаврикс" (Бельгія) для профілактики гепатиту А

Відгуки

Всі відгуки

Записатись до лікаря

Для запису на прийом, будь ласка, заповніть форму. Ми зв'яжемось з Вами для уточнення необхідної інформації.