Перинатальна психологія

Перинатальний психолог у Києві та Київській області: Вишневому, Боярці, Крюківщині, Софіївській Борщагівці та Гатному

Перинатальний психолог – досить вузька спеціалізація, але вона вкрай необхідна. Останні факти статистики говорять про те, що практично кожна 3-4 жінка не знає, чого очікувати після народження дитини. Вона входить в новий етап свого життя, часто без допомоги та підтримки.

Репродуктивний (перинатальний) психолог займається проблемами планування сім’ї, материнства та супроводом вагітності.  Знайти кваліфікованого спеціаліста ви можете у місті Вишневе, недалеко від Боярки, Софіївської Борщагівки, Гатного та Крюківщини у клініці Пульс. До нас звертаються родини із Києва та Київської області.

Чим займається перинатальний психолог?

Перинатальна психологія зародилася у 1970-х роках і зараз активно використовується у всіх розвинених країнах світу. Важливість соціалізації, емоційного стану молодих батьків, психологічного стану матері підтверджено неодноразово. Саме цими питаннями займається перинатальний або ж репродуктивний психолог.

Лікар допомагає розв’язати всі проблеми, з якими може стикнутися родина від періоду планування сім’ї і до перших місяців після  народження дитини:

  • безпліддя психогенного характеру (відсутність зачаття без фізіологічних та медичних факторів);
  • допомога жінці при завмерлих вагітностях та викиднях;
  • підготовка до здорового зачаття;
  • психологічна підтримка жінки, що планує ЕКЗ;
  • психологічний супровід вагітності. Психолог для вагітних допомагає подолати перепади настрою, спричинені зміною гормонального фону, боротися зі страхами та тривогами;
  • психологічний супровід вагітних до 18 років;
  • допомога одиноким матерям, що виношують дитину;
  • підготовка до пологів, в тому числі підготовка тата до партнерських пологів;
  • підтримка родини у післяпологовий період;
  • психологічні аспекти грудного вигодовування;
  • профілактика післяпологової депресії;
  • робота з післяпологовою хандрою;
  • психологічна підтримка батьків, при вихованні особливої дитини.

Перинатальна психологія в сімейній клініці Пульс: як це відбувається?

Перинатальний психолог в сімейній клініці Пульс приймає за попереднім записом. Як правило, необхідно мінімум 3 консультації для досягнення стійкого терапевтичного ефекту. Кількість сеансів вирішується у кожному окремому випадку. 

Бажано приходити до репродуктивного психолога разом із партнером, якщо візит стосується планування сім’ї та проблем догляду за малюком.

Якщо потрібен психолог для вагітної, покрокова допомога при виношуванні, матуся може звернутися до лікаря самостійно.

Під час терапії перинатальний психолог в сімейній клініці Пульс використовує сучасні методи:

  • психоаналіз;
  • арт-терапія;
  • тілесно-орієнтована терапія;
  • коучінг;
  • асоціативні методики;
  • психологічні ігри та інші.

У кожному індивідуальному випадку репродуктивний психолог підбирає необхідні інструменти для досягнення високого результату і закріплення його в житті.

Допомога перинатального психолога парам з проблемою репродуктивної функції

Репродуктивний (перинатальний) психолог допомагає парам з безпліддям. Якщо пара не може зачати дитину понад рік, а всі медичні обстеження знаходяться в межах норми, постає питання про безпліддя психогенне. Практично 40% пар не можуть зачати дитину саме через психогенне або ідіопатичне безпліддя! Тому воно вимагає серйозної психологічної допомоги.

Причини такого стану дуже різні, але часто за ним стоять:

  • постійний стрес;
  • порушення психоемоційного фону – відчуття провини, страху, неповноцінності;

Чим довше жінка не може завагітніти, тим більше розвивається “комплекс очікування вагітності”, це може погіршити ситуацію.

При боротьбі із психогенним безпліддям також важлива профілактика післяпологової депресії. Вона може з’явитися у жінки, яка занадто довго чекала на дитину  і врешті стала матусею.

Важливим аспектом репродуктивної психології є боротьба з емоційними проблемами після невиношування. Постійні викидні можуть загнати жінку у глухий кут. Розвиваються страхи, фобії, з’являються депресивні думки. 

Перинатальний психолог допомагає жінкам та парам, які втратили плід. Надає психологічну підтримку та спрямовує на подальші дії щодо планування сім’ї.

Допомога перинатального психолога під час планування вагітності

Перинатальний психолог на цьому етапі може стати справжнім другом родини. Як правильно підійти до планування сім’ї? На що очікувати під час вагітності? Ці питання слід обговорити заздалегідь.

Для матусі важливо знати,  та усвідомити, що:

  • її тіло зміниться;
  • треба буде спланувати по іншому робочий час;
  • необхідно обрати правильне харчування та відмовитися від деяких звичок;
  • можливий токсикоз, який треба пережити.

Перинатальний психолог пояснює татові, що у дружини може змінитися настрій, і це є нормою.

Якщо пара планує вагітність за допомогою ЕКЗ, лікар психологічного готує жінку до цієї нелегкої процедури. Також потрібна завчасна підготовка до пологів, особливо якщо вони партнерські.

Допомога перинатального психолога під час вагітності

Психолог для вагітної

Психолога для вагітної краще відвідувати у плановому порядку, мінімум один раз на місяць. Виношування дитини – шлях довгий та може позначитись на психоемоційному фоні матері.

Чим допомагає психолог для вагітних:

  • долає труднощі перепадів настрою;
  • формує правильний емоційний фон;
  • вчить керувати стресами;
  • навчає, як виховувати дитину перинатально  (відповідає на питання яку музику слухати, які події відвідувати, чого уникати);
  • здійснює психологічну підтримку матерів, які збираються виховувати дитину без чоловіка;
  • допомагає долати страхи та тривоги, пов’язані з вагітністю;
  • допомагає  малолітнім матусям усвідомити свою нову соціальну роль;
  • нормалізує психоемоційний фон жінки та настроює її на легкі пологи.

Підготовка до легких пологів разом з перинатальним психологом

Психолог для вагітних готує жінку до пологів. Чимало жінок переживають за свій стан та за стан малюка.

З дитинства складається шаблон, що пологи – це боляче та дуже страшно. Історії бабусь, подруг та родичів можуть налякати жінку, формують негативні настрої. Тому позитивна підготовка до пологів дуже важлива.

Постійні думки про біль та муки під час пологів можуть не лише порушувати психологічний стан. Такі думки прямо впливають на фізіологічний стан жінки, можуть посилювати токсикоз, викликати гіпоксію плоду, спровокувати інші негативні аспекти виношування. Уже навіть під час пологів можуть виникнути проблеми, якщо жінка розгубиться, і буде думати лише про біль.

Підготовка до пологів починається заздалегідь. Психолог дає жінці усвідомити, що пологи  – це процес природній. Він закладений генетично, еволюційно. Тому матуся має всі ресурси, щоб пройти цей шлях.

Окрім того, жінки хвилюються, що їх тіло не витримає пологів, або вони зроблять щось неправильно. Психологічна підготовка до пологів бореться з цими тривогами. Важливо навчитися слухати власне тіло. Під час пологів потрібно розслабитися та віддатися процесу. Страхи породжують спротив, який лише посилює болісні відчуття.

Деяким жінкам показаний плановий кесарів розтин. Перинатальний психолог  допомагає готуватися і до операції. Мама може вважати, що це більш легкий шлях, ніж природні пологи. Це не завжди так. За КС йде довготривалий період відновлення, а перші тижні може докучати біль, жінці важко підвестись з ліжка, змінювати позу. До цих аспектів також слід бути готовою.

Допомога перинатального психолога у післяпологовий період (перші місяці життя з малюком)

Батьківство – нова сходинка. Але не всі в змозі подолати перші кроки самостійно. Перинатальний психолог на цьому етапі допомагає як матері, так і батькові. 

Звичайно ж, перш за все психолог працює із матусею. Часто в перші дні після пологів вона залишається сам на сам із малюком. І хоча рідна душа приносить багато щастя, турботи можуть накопичуватися.

Психолог допомагає:

  • адаптуватися до своєї нової ролі;
  • легко ввійти в материнство, минаючи стреси;
  • навчитися планувати час та передавати свої обов’язки, щоб уникнути перевтоми та недосипання;
  • справитися із першими проявами післяпологової депресії;
  • консультує матусю про поведінку новонародженого, у якого психіка тільки починає формуватися. Адже часто жінка стикається з новими страхами після вагітності: “Я – погана мати”, “Я щось роблю не так, дитина постійно вередує”;
  • допомагає розуміти власного малюка та його примхи;
  • розказує, як розділити увагу на нового малюка та інших дітей, якщо вони вже є.

Допомога перинатального психолога при післяпологовій депресії

Перинатальний психолог один з найперших, хто може допомогти жінці подолати післяпологову депресію. Іноді стан буває дуже важким та небезпечним для здоров’я молодої матері та дитини. У ряді країн світу післяпологова депресія визнана захворюванням, яке потрібно лікувати.

Депресивні стани після народження малюка можна розділити на дві групи:

Післяпологова депресія Післяпологова хандра або “депресія декретної відпустки”
Викликана психологічною нестабільністю та зміною гормонального фону Викликана здебільшого зміною способу життя, адаптацією до материнства, відсутністю допомоги по догляду за дитиною, побутом, вигоранням
З’являється в перші тижня там місяці після пологів Має накопичувальний характер, може проявитися через 6-12 місяців після пологів
Відчуття непотрібності, постійна апатія, порушення сну, циклічність у перепадах настрою, психози, думки про самогубство Плаксивість, легка хандра, відчуття “рутини” та одноманітності життя, втома, дратівливість
Потрібна допомога психіатра і перинатального психолога Потрібна допомога перинатального психолога і близьких

Допомога перинатального психолога у семейних відносинах молодих батьків

Психолог для вагітних часто потрібен не лише матері. Тато також вступає у нову роль, він повинен усвідомити чимало нових речей. Для всієї сім’ї репродуктивний психолог допомагає налагодити відносини всередині родини:

  • розказує про сексуальні стосунки в період вагітності та перші місяці після пологів;
  • допомагає налагодити емоційний контакт між чоловіком та дитиною;
  • розказує парі як балансувати між батьківством та відносинами чоловік-дружина;
  • допомагає татові підготуватися до пологів в якості партнера.

Проблеми, через які проходять молоді батьки в перші роки після народження дитини часто призводять до розлучення. Щоб пара була щасливою та міцною, допомога перинатального психолога буде корисною на всіх етапах: планування, зачаття, вагітність, пологи, післяродовий період.

Чекаємо на вас у сімейній клініці Пульс на консультації репродуктивного психолога.

Записатись до лікаря

Для запису на прийом, будь ласка, заповніть форму. Ми зв'яжемось з Вами для уточнення необхідної інформації.