Історія проби Манту

“Пуговка” або “Укус комарика” – так називали введення туберкуліну під шкіру. Світ знає цю процедуру як “Проба Манту”. Для чого вона потрібна, і коли вперше застосували цей метод? Цікава медицина поруч із вами!

Манту – це щеплення?

Часто пробу Манту плутають із щепленням. Проте це зовсім різні речі. 

Вакцинація проводиться з метою вироблення імунітету до певної хвороби. 

Проба ж Манту – це метод діагностики туберкульозу. Він показує як організм реагує на введення під шкіру туберкуліну. Саме за цією реакцією можна запідозрити чи хворіє людина на туберкульоз.

Відкриття

Туберкулін – це “коктейль” з екстрактів Мікобактерій (Mycobacterium tuberculosis та інших видів). Ці бактерії є збудниками туберкульозу. Відкрив їх всім відомий Роберт Кох, саме через це Мікобактерії ще називають “паличкою Коха”. Сталося це у 1882 році. Одразу вчений почав шукати ліки проти захворювання, які на жаль, так і не відкрив. 

  • Але й 1890 році Кох розробив туберкулін.
  • У 1907 році педіатр з Австрії Клеменс Пірке помітив, що при контакті шкіри з туберкуліном, хворі на туберкульоз страждали від лихоманки та алергічної реакції. Проба Пірке наносилась на передпліччя безпосередньо на шкіру. Щоб посилити контакт, лікар робив невеликі подряпини та наносив туберкулін. Це дало змогу виявляти пацієнтів із туберкульозом, та уникати інфікування інших.
  • У 1908 році Шарль Манту запропонував робити підшкірні ін’єкції туберкуліну замість шкірних проб. Цей метод було визнано більш дієвим та точним при діагностиці туберкульозу. 

Застосування

Манту вводиться підшкірно. В місці уколу з’являється невелике ущільнення, яке має різну форму та розмір. Через 72 години пляму від проби вимірюють і інтерпретують результати:

  • менше ніж 5 см – негативний результат;
  • 10 мм говорить про можливе зараження туберкульозом серед груп ризику або після контакту з пацієнтами із відкритою формою туберкульозу;
  • від 15 мм та за наявності виразкових уражень шкіри в місці введення.  Високий ризик зараження туберкульозом.

Зазвичай Манту проводять дітям. Для дорослих застосовують флюорографію.

Сьогодні Україна має гірку ситуацію із поширенням туберкульозу. Тому важливо проводити дітям вакцинацію БЦЖ (проти туберкульозу) іще у пологовому будинку. А дорослим слід перевіряти своє здоров’я регулярно у сімейного лікаря або терапевта. У сімейній клініці Пульс завжди радо допоможуть вам подбати про своє здоров’я.

Записатись до лікаря

Для запису на прийом, будь ласка, заповніть форму. Ми зв'яжемось з Вами для уточнення необхідної інформації.