Історія Аспірину

Можливо таблетку Аспірину? Сьогодні нікого не здивує таке питання. Аспірин – одне з найпопулярніших знеболювальних та відомий бренд. Чи завжди так було, і як почалась історія Аспірину?

Давні часи

Перші згадки про дивовижну силу деяких рослин, що знімають жар, лихоманку та біль, відомі ще з табличок шумерів. Древні єгиптяни, римляни та навіть Гіппократ застосовували відвари верби від болю та жару. Саме верба містить чималу концентрацію саліцилової кислоти – основи аспірину. Окрім верби кислота міститься в жасмині, груші, конюшині та спіреї.

Виділення

У стабільній формі, яку можна очистити, саліцилова кислота була виділена в 1838 році Рафаелем Пірія, а в 1853 році її синтезував Шарль Фредерік Жерар. Роками пізніше відкрили цілу фабрику з її виробництва. Але приймати препарат в тому вигляді було неможливо – він шкодив шлунку, викликав нудоту та блювання, мав занадто поганий смак.

Винайдення

Лише в 1897 році в лабораторіях фірми Байєр вдалося винайти формулу ацетилсаліцилової кислоти у стабільній формі. Відкриття її приписують Феліксу Хофману, який працював на Байєр усе життя. А сировиною для синтезу слугувала кора дерева верби.

Після клінічних випробувань у 1899 році Аспірин став офіційною маркою Байєр та продавався у вигляді порошку. Із 1904 року – у вигляді таблеток. А з 1915 року став безрецептурним препаратом.

Назва

Назву для ацетилсаліцилової кислоти придумали віртуозно. Вона включає три складові:

  • А – означає, що препарат отримано шляхом ацетилювання;
  • Spir – походить від “Спірея”. Так відзначили назву рослини, яка багата на кислоту;
  • In – традиційна приставка для назви будь-яких ліків.

Що далі?

Пошуки тривали. Адже вчені знали, що Аспірин працює, проте не знали Як саме. Поступово стало відомо, що аспірин блокує синтез певних речовин, які приймають участь в активації запалення, згортанні крові, та регуляції температури тіла. І через це аспірин корисний не лише від болю та жару, а й при захворюваннях серця та судин.

Сьогодні аспірин продовжують випускати під різними торговими назвами, додаючи до нього вітамін С, кофеїн, та інші речовини. Існують різні форми та дозування – для дорослих, дітей, підлітків.

Але сімейна клініка Пульс нагадує, що самолікуванням займатися не варто. І якщо у вас підвищилась температура, краще зверніться до сімейного лікаря!

Записатись до лікаря

Для запису на прийом, будь ласка, заповніть форму. Ми зв'яжемось з Вами для уточнення необхідної інформації.