Розмова з ендокринологом: діагноз гіпертиреоз

Гіпертиреоз: що це і як не пропустити перші прояви, розповідають фахівці сімейної клініки Пульс.

Статистика говорить, що більшість пацієнтів із гіпертиреозом – це жінки у віці 20-50 років. У когось розвиток припадає на післяродовий період, у когось – на вагітність, у когось – на початок менопаузи. Але перші ознаки можна помітити навіть у підлітковому віці.

Спостерігайте за організмом:

  • підвищена пітливість;
  • неконтрольований апетит, при цьому високий метаболізм та втрата ваги;
  • тонке знесилене волосся, поява ранньої сивини;
  • розлади сну, безсоння;
  • дратівливість, втома, відчуття неспокою та страху.

Справді, симптоми можна пов’язати і з іншими хворобами, або просто списати на «індивідуальні особливості». 

Що відбувається в організмі при гіпертиреозі

Характерною ознакою розвитку гіпертиреозу  є збільшена щитоподібна залоза. Це маленький «метелик», розташований на рівні гортані, який продукує йодовмісні (тиреоїдні) гормони – Т3 та Т4. Вони відповідають за ріст, вагу, збудження нервових закінчень, метаболічні процеси, терморегуляцію і частково за роботу серцевого м’яза.

При гіпертиреозі  відбувається надмірне (гіпер) продукування цих гормонів, що позначається на роботі всього організму. Буквально відбувається тиреотоксикоз: токсичне отруєння (токсикоз) тиреотропними гормонами. Причин для цього безліч, встановити точну може лише ендокринолог. У 80% випадків гіпертиреоз виникає на фоні токсичного зобу – розростання щитоподібної залози.

Чи справді гіпертиреоз це небезпечно?

При подальшому розвитку хвороби щитоподібна залоза стає все більшою, вона чітко виступає над шкірою, здобуває патологічні розміри. Гормонів стає все більше, людина відчуває постійну тривогу, змінюється настрій, прискорюється серцебиття та підвищується тиск, неможливо переносити яскраве світло та гучні звуки, розвивається офтальмопатія (очі стають патологічно великого розміру). Критичний рівень Т3 та Т4 може призвести до тиреотоксичного кризу – небезпечного для життя стану.

Що робити?

Раніше від прогресуючого гіпертиреозу помирало до 50% пацієнтів, сьогодні цей стан взяли під контроль: він лікується, проте методи можуть бути радикальними (видалення щитоподібної залози, радіойодтерапія). В більшості випадків призначають медикаменти, що регулюють вироблення гормонів.

Щоб не пропустити розвиток захворювання ендокринологи радять

  • проводити самообстеження щитоподібної залози раз на пів року (в нормі вона не збільшена і не виділяється на шиї);
  • УЗД щитоподібної залози проходити раз на 3 роки до 30 років, та раз на рік, починаючи із 30 років;
  • відвідувати ендокринолога раз на рік з метою профілактики, починаючи із 15-16 років.

Додатково вам можуть призначити аналіз на гормони – Т3, Т4 та ТТГ (гормон гіпофіза, що регулює роботу щитоподібної залози).

Не зволікайте із профілактичними оглядами! Ваше здоров’я у ваших руках, а ми пульсуємо на одній хвилі разом із ним і  запрошуємо до кваліфікованого ендокринолога.

Записатись до лікаря

Для запису на прийом, будь ласка, заповніть форму. Ми зв'яжемось з Вами для уточнення необхідної інформації.