Чи є імунітет у новонароджених? 👼

Коли народжується малюк, батьки одразу турбуються про його здоров’я. Одне з найпоширеніших запитань молодих мам та татусів «Чи є імунітет у новонародженого?» На нього відповідають педіатри сімейної клініки Пульс.

  • Імунна система – це система органів та структур, яка відповідає за захист організму від сторонніх чинників – бактерій, вірусів тощо;
  • Імунітет – це власне реакція імунної системи, тобто – відповідь на подразники.

Сама імунна система формується у малюка ще в лоні у матері. А от імунітет розвивається протягом перших років життя. Це відбувається тому, що імунна система малюка ще не навчена всім тонкощам.

Особливості імунітету новонароджених

  • Протягом 9 місяців вагітності, в крові немовляти присутня велика кількість імуносупресорів. Це клітини, що спеціально послаблюють власний імунітет дитини, щоб її розвиток не конфліктував із тілом матері.
  • Одразу після народження стерильний малюк стикається з навколишнім світом. Пасивний захист у перші 29 днів життя йому дають імуноглобуліни IgG, які він отримав від матері. Це антитіла проти всіх патогенів, з якими зустрічалася матір. В процесі життя кількість материнських антитіл в організмі маляти знижується, і зовсім зникає до 6 місяця.
  • Якщо мати годує дитину власним молоком, то передає їй додатковий захист – IgA. Вони захищають слизові оболонки від зовнішньої атаки мікроорганізмів. Це стосується носоглотки, кишківника, очей тощо.
  • Поступово організм малюка адаптується до нового світу та формує власну імунну відповідь, продукує свої клітини імунної системи. Плавний перехід відбувається у перший рік життя.

Виділяють три критичні періоди для формування імунітету

  • Перший місяць. В цей період клітини імунної системи вчаться, тому організм маляти дуже вразливий. Його захищають лише материнські антитіла; 
  • 6 місяців. У пів року зникають практично всі материнські антитіла, і малюк починає хворіти;
  • 2 роки. В цей час малюк активно знайомиться зі світом, іде до дитячих колективів. Імунітет тренується, виникають ГРВІ та нежить.

Остаточний імунний захист у дитини сформується аж у підлітковому віці – до 15 років, і працюватиме усе життя.

Нагадуємо, що найкращий спосіб для тренування імунітету та захисту від небезпечних хвороб – це вакцинація. А поради щодо зміцнення дитячого імунітету, можуть надати педіатри сімейної клініки Пульс. Чекаємо ваших малюків на огляд!

Записатись до лікаря

Для запису на прийом, будь ласка, заповніть форму. Ми зв'яжемось з Вами для уточнення необхідної інформації.