УЗД

Що таке ультразвукова діагностика (УЗД)?

Ультразвукова діагностика (УЗД) — нешкідливий та неінвазивний метод діагностики за допомогою звукових коливань ультразвукового діапазону.  Метод ґрунтується на принципі відбиття ультразвукових хвиль, які генерує датчик, структурами тіла людини, які володіють різною ультразвуковою проникністю, зворотнім їх сприйняттям та наступною комп’ютерною обробкою. Після цього на моніторі формується зображення внутрішніх органів, яке інтерпретує лікар.

Будь-яке середовище перешкоджає поширенню ультразвуку, у тому числі і тканини організму. Частина хвиль поглинається, але більша відбивається. Максимально хвилі відбиваються повітрям, тому не можна за допомогою УЗД дослідити легені (але можна середостіння та виявити рідину у плевральній порожнині), газ у кішківнику заважає скануванню, а на шкіру пацієнта наноситься спеціальний гель, який дозволяє прилягати датчику до поверхні тіла людини без наявності повітря.

Ультразвукова діагностика активно застосовується вже більше 4-х десятків років, сучасну медицину неможливо уявити без даного виду медичної візуалізації органів та систем.

Важливими особливостями методу є дешевизна та відсутність шкідливих ефектів, тому враховуючи високу інформативність, УЗД використовується як первинний метод візуалізації захворювань органів черевної порожнини, малого таза, вагітності, стану внутрішньоутробного плоду, новонароджених.

Кожні 5 років моделі УЗ сканерів постійно та значно еволюціонують. Окрім зростання якості зображення, сучасна апаратура  дозволяє здійснювати вимірювання параметрів, без яких, згідно з міжнародними рекомендаціями, неможлива діагностика великої кількості захворювань.

Міжнародні стандарти 2012 року (Recommendations for image acquisition and display using three-dimensional echocardiography) рекомендують виконання тримірної (3D-4D) візуалізації як додатку до основного дослідження, тобто побудова об’ємної моделі органів у трьох площинах у режимі реального часу  для більш точної діагностики їх стану.

Не тільки застарілі, а і більшість сучасних УЗД апаратів не мають такої можливості, що робить діагностику менш точною й інформативною, тому запрошуємо пацієнтів пройти УЗД саме у нас!

Можливості та переваги методу УЗД

УЗД — широко поширений метод діагностики. При ньому пацієнт не отримує променевого навантаження і вважається нешкідливим. Водночас, є ряд обмежень. Метод не являється стандартизованим і якість дослідження залежить від обладнання. Додаткові обмеження — надмірна вага та метеоризм.

УЗ дослідження являється стандартним методом діагностики, який застосовується для скринінгу. Це означає, що коли захворювання та скарг у хворого ще немає, для ранньої доклінічної діагностики слід застосовувати саме УЗД. А вже для дообстеження, до уточнення  відомої патології використовують КТ та МРТ.

Області застосування ультразвуку у медицині

 • виявлення захворювань щитоподібної залози;
 • молочних залоз;
 • серця;
 • судин;
 • органів черевної порожнини;
 • нирок та наднирників;
 • органів малого таза;
 • в акушерстві та педіатрії.

Під контролем УЗД проводяться деякі хірургічні маніпуляції. УЗД — єдиний безпечний метод діагностики під час вагітності.

Що показує УЗД?

Ультразвукове сканування дозволяє роздивитися структуру внутрішніх органів, побачити в них новоутворення, порожнини та кисти, різні включення.

За допомогою ультразвуку можна виміряти розміри органів та їх частин, діаметр судин, швидкість кровоплину.

Протипоказання

Протипоказання до УЗД відсутні. Метод не має променевого навантаження, його можна застосовувати необмежену кількість раз.

Як підготуватися до УЗД

Дослідження органів черевної порожнини проводяться натще. Попередній прийом їжі має бути не менше, ніж 6-8 годин до дослідження. З раціону слід виключити, продукти, які можуть викликати метеоризм — бобові, сирі овочі, чорний хліб, молоко. Також можлива додаткова необхідність у прийомі активованого вугілля, або інших ентеросорбентів, а також фесталу. При наявності у пацієнта цукрового діабету, можна прийняти легкий сніданок.

Для виконання трансабдомінального сканування органів малого таза (сечового міхура, матки, простати) потребується наповнення сечового міхура. Для цього рекомендується утримуватись від сечовиведення протягом 3-х годин до дослідження або прийом 0,5 літра води за 1 годину перед дослідженням.  При проведенні внутрішньопорожнинного дослідження (трансректальне, трансвагінальне), навпаки, потрібно спорожнити сечовий міхур.

Для дослідження інших зон ніякої додаткової підготовки не потребується.

Клініка сімейної медицини пульс пропонує півтора десятка видів ультразвукового дослідження:

 • УЗД органів черевної порожнини;
 • УЗД сечостатевої системи;
 • УЗД молочних залоз;
 • УЗД щитоподібної залози;
 • УЗД суглобів (стан м’язів, хрящів, сухожилків, суглобових сумок та м’яких тканин, що є недоступним для рентгенівського дослідження);
 • УЗД при вагітності (підтвердження факту вагітності, визначення стану матки та плоду, неправильний розвиток плоду,  а також 4D дослідження плоду);
 • УЗД судин (визначення стану кровоплину у венах та артеріях).

Для більш ефективної діагностики бажаним є наявність направлення від лікаря, у якому він обґрунтовує необхідність тієї чи іншої діагностичної процедури, ставить питання, на які відповідає лікар ультразвукової діагностики після дослідження. Також дуже важливим є надання всієї медичної документації — результатів попередніх  досліджень, лабораторних аналізів, перенесених операцій та попередніх захворювань. Наявність такої інформації дозволить лікарю-діагносту правильно інтерпретувати результати дослідження!

Записатись до лікаря

Для запису на прийом, будь ласка, заповніть форму. Ми зв'яжемось з Вами для уточнення необхідної інформації.