Особливості кістково-м’язової системи у дітей

Як розвивається ваш малюк? Чи давно ви були на прийомі у ортопеда? Це надзвичайно важливо, адже слід спостерігати за гармонійним розвитком кістково-м’язової системи дитини аж до 12 років. Проте перші 2 роки життя є найважливішими. Деякі маркери від Школи батьківства сімейної клініки Пульс (Pulse) допоможуть вам орієнтуватися у розвитку малюка.

Кісткова тканина у новонародженого має волокнисту будову, в ній мало мінеральних солей, але є багато кровоносних судин. Тому кістки у малюка дуже пластичні, м’які та знаходяться на стадії формування. 

Кістково-м’язова система у дітей

  • Тіло малюка постіно напружене, воно приймає пози, які супроводжували дитину в животику матері. Тому ви можете спостерігати стиснуті кулачки, підігнуті ніжки. Протягом 2 місяців тонус поступово зникає. Зверніть увагу на підвищений або знижений тонус м’язів;
  • Невід’ємною частиною анатомії малюка є тім’ячка – проміжки між кістками черепа, які виконували свою роль під час пологів. Вони поступово зростаються і череп дитини стає твердим. Зверніть увагу, якщо тім’ячко западає, витинається;
  • Дитина повинна лежати у різних позах. На животику, на спині, на боку. Важливо чергувати зміни положення тіла. Зверніть увагу, якщо малюк постійно обирає один бік для спання, його череп стає асиметричної форми, а шия постійно хилиться на один бік. Це може бути ознакою кривошиї;
  • Коли дитина починає ходити, у неї може спостерігатися плоскостопість. До 6-7 років вона зникає. Зверніть увагу, якщо дитина завертає стопи всередину, це може свідчити про вальгусну стопу;
  • Малюк народжується без ядер окостеніння у кульшових суглобах. Тому його ніжки можна розігнути на значно більшу відстань, ніж у дорослого. Зверніть увагу, якщо при розведенні ніжок, ви чуєте “клацання», дитина плаче. Це може казати про дисплазію кульшових суглобів.

З метою профілактики рахіту не забувайте давати дитині вітамін D3. Яке саме дозування обрати, запитайте у вашого педіатра.

Щоб слідкувати за розвитком кістково-м’язової системи вашої дитини, варто відвідувати ортопеда кожні 3 місяці у перший рік життя. А також 2 рази на рік до 5 років.

Якщо у дитини виявились певні ускладнення, педіатр може призначити лікування та методи корекції. Краще звертатися до ортопеда в дитинстві та отримати гарну поставу і міцні кістки для дорослого життя.

Записатись до лікаря

Для запису на прийом, будь ласка, заповніть форму. Ми зв'яжемось з Вами для уточнення необхідної інформації.