Історія УЗД

“Роздягайтесь та пірнайте у воду!” – приблизно такими б словами вас зустрів лікар УЗД 70 років тому. Сучасні високотехнологічні прилади не порівняти із їхніми попередниками, а трохи зануритися в історію завжди корисно.

Як все починалось

Ультразвукова хвиля проходить через тканини людського тіла, і її луна відтворюється на моніторі.

Ультразвук – це особлива звукова хвиля. Вона існує повсюди, але людина просто не чує її.

Першим дослідником ультразвуку був сам да Вінчі, який занурював у воду трубку і намагався визначити відстань між кораблями. Дослідження подібних звукових хвиль тривали постійно, починаючи із XV століття.

Перші розробки

Уже наприкінці XIX сторіччя УЗ використовували у промисловості для виявлення дефектів у металевих виробах. Медицина запозичила винахід лише у середині 20-х років минулого століття і використовувала його для фізіотерапії, але не для діагностики.

Прототипи апаратів УЗД створювалися лише на початку 50 років! Перший прилад належить творінню руки американця Дугласа Хоурі. Це була величезна ємкість із рідиною, в яку повинен був сісти пацієнт. Навколо нього обертався сканер і робив знімки на фотокамеру. Під час процедури не можна було рухатись. 

Наступним кроком стала розробка Pan-сканеру, який відмічено у 1958 році Американською медичною асоціацією найвищими оцінками. Тепер резервуару не було. Пацієнт сидів у кріслі, а рідина вже була налита у прилад, який обертався навколо.

Камера повинна була зробити кілька знімків для отримання остаточної картинки.

Апарати, більш наближені до сучасних, було розроблено лише у 60-х роках. Вони були габаритні, важкі, але працювали у реальному часі. З 1965 року гінекологія отримала у розпорядження перші УЗД-сканери, та одразу знизилась кількість рентгенівських досліджень для вагітних жінок на 90%.

Сучасність

Зараз ми не можемо уявити собі медицини без УЗД. Це швидко, ефективно, безболісно та безпечно. УЗД знайшло себе у всіх областях – офтальмології, гінекології, хірургії, педіатрії, ендокринології та багатьох інших. 

Деякі дослідження слід проводити навіть із профілактичною метою, хоча б раз на рік. Наприклад, УЗД статевих органів, щитоподібної залози, серця.

Якщо вам необхідна консультація будь-якого профільного спеціаліста та якісне УЗД на апараті сучасного європейського зразка, ми чекаємо на вас у сімейній клініці Пульс!

Записатись до лікаря

Для запису на прийом, будь ласка, заповніть форму. Ми зв'яжемось з Вами для уточнення необхідної інформації.