Гострий панкреатит: гід по захворюванню

Гострий панкреатит – одна з патологій травної системи із високою летальністю. Якщо не звертати уваги на перші симптоми та ігнорувати лікування, дуже швидко панкреатит призводить до ускладнень, з яким важко боротися. Гід по панкреатиту допоможе розібратися вам розібратися з захворюванням. 

Підшлункова залоза – орган травної системи, який виділяє ряд важливих ферментів. Утворившись  в залозі, вони перебувають там в неактивній формі. Для процесу травлення вони випускаються до дванадцятипалої кишки. Тут ферменти зустрічаються з жовчю, яка їх активує. Починається активне розщеплення білків, жирів та вуглеводів.

“Хто такий” панкреатит?

Панкреатит – це запалення підшлункової та тканин поруч з нею. Хвороба стартує, коли нормальний ланцюг вивільнення ферментів порушується. Частина клітин підшлункової залози уражена, травні ферменти активуються всередині органу. Вони починають діяти і перетравлюють саму залозу. Відбувається ще більша руйнація її клітин, яка веде до ускладнень, якщо не почати діяти негайно.

Ускладнення панкреатиту

Одним з найчастіших ускладнень є перетікання захворювання у хронічний процес. Замкнуте коло панкреатиту створює часті рецидиви. Ферменти руйнують залозу знову і знову. На тлі такого процесу може відбуватися некроз тканин – відмирання підшлункової.

Причини

Загалом виділяють 140 чинників, які можуть викликати запалення підшлункової. Але! Найчастішими причинами хвороби є:

  • надмірне вживання алкоголю;
  • часті переїдання;
  • каміння у жовчному міхурі, які ускладнюють відтік жовчі.

Симптоми

Гострий панкреатит дає про себе знати рядом симптомів:

  • біль у верхній частині живота, який може доходити до лопаток, ключиці, оперізувати. Через 1-3 дні гострий біль стихає, стає ниючим, тупим;
  • блювота із домішками жовчі, яку не можна зупинити;
  • здуття живота.

Що робити?

Якщо ви помітили подібні симптоми, одразу викликайте швидку. До її приїзду дотримуйтесь 3 принципів:

  • Холод. Прикладіть до верхньої частини живота лід. В жодному разі  не “вигрівайте” панкреатит!
  • Голод. Намагайтесь нічого не їсти. Це лише ускладнює ситуацію;
  • Спокій. Залишайтесь у ліжку, не робіть зайвих рухів.

Панкреатит потребує спостереження у грамотного гастроентеролога. Для здачі всіх аналізів та обстеження підшлункової залози, звертайтесь до нашої сімейної клініки Пульс. Якщо панкреатит вразив один раз, не пускайте ситуацію на самотік!

Записатись до лікаря

Для запису на прийом, будь ласка, заповніть форму. Ми зв'яжемось з Вами для уточнення необхідної інформації.